Životný štýl Strava a chudnutie

Som štíhla, ale pribrala som v tvári, vyzerám opuchnuto. Čo s tým robiť?

Pýtali ste sa:

Chcem sa poradiť. Celý život som bola štíhla a stále mám peknú, štíhlu postavu. Posledný rok som však pribrala na tvári, spravila sa mi dvojitá brada celkovo vyzerám v tvári opuchnuto. Čo mám s tým robiť?

Jana, 49 rokov, Bardejov
Michael Achberger odpovedá Michael Achberger

Príčinou príliš opuchnutej tváre je veľmi často nevhodné stravovanie spojené so zadržiavaním vody v tele. Nejde ani tak o to začať ozlomkrky piť až do zlyhania obličiek, pretože tým sa problém nevyrieši. Telu môžete dodávať dostatok tekutín, ale ak s nimi nevie hospodáriť, bude ich ukladať.

Chudnutie v tvári a obmedzenia retencie vody podporuje tiež draslík a vápnik. Je preto nutné strážiť si príjem týchto látok. Bohatým zdrojom draslíka sú napríklad: banány, zemiaky, sušené slivky či marhule, brokolica, karfiol, sardinky, vlašské orechy, kuracie mäso alebo mak. Vápnik môžeme dopĺňať prostredníctvom: mäkkého tvarohu, nivy, smotanových syrov, ementálu, eidamu, sardiniek v oleji, syra žervé, vajec a podobne.

Spevnenie tvárových svalov a čŕt možno docieliť aj pomocou celého radu jednoduchých cvikov. Na pretiahnutie a posilnenie prakticky všetkých tvárových svalov sa používa cvik zvaný tigrí rev. Otvorte ústa čo najviac doširoka, vyplazte jazyk a vypúľte oči – pritom vydávajte krik. Je zrejmé, že tento cvik je nutné vykonávať v súkromí.

Ďalšou účinnou technikou je široký úsmev. Snažte sa kútiky zdvihnúť naozaj čo najviac a opakujte cvik desaťkrát. Len to s urputnosťou úsmevu nepreháňajte tak, aby vás nechytil kŕč.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy