Zdravie Orgány

Zvlhčenie očí a umelé slzy

Pýtali ste sa:

Bral som kvapky na zvlhčenie očí, ale očná lekárka mi po vyšetrení očí povedala, že tieto nie sú vhodné a vymenila mi ich za inú značku. Údajne potrebujem kvapky s tukovou zložkou, pretože mám problém s očami následkom ovisnutých viečok. Nevedel som, že aj tieto umelé slzy môžu byť rôzne. Môžete mi o tom zistiť niečo viac?
Karol, 81 rokov

MUDr. Oľga Krausová odpovedá MUDr. Oľga Krausová

Slzný film sa rozprestiera po povrchu oka a jeho hlavnou úlohou je zvlhčovať a chrániť povrch oka, teda rohovku a spojovku. Skladá sa z troch častí – z vnútornej mucinóznej zložky, strednej a najhrubšej, vodnej zložky a najtenšej, vonkajšej, lipidovej zložky.

V súčasnosti dostupné umelé slzy môžu nahrádzať buď vodnú časť slzného filmu, alebo lipidovú. Umelé slzy s vodnou zložkou sú vhodné pri celkových autoimunitných ochoreniach spojivového tkaniva ako napríklad Sjogrenov syndróm, pri poškodeniach slznej žľazy či jej vekom podmienenej zníženej produkcie, ťažkom deficite vitamínu A alebo neurologických ochoreniach ako Parkinsonova choroba.

Umelé slzy s lipidovou zložkou odporúčame pacientom s dysfunkciou Meibomských žliazok, poruchách správneho postavenia viečok, ako napríklad pri jazvách, po obrne tvárového nervu, po operáciách v okolí očí, pri exoftalme, pri dlhodobom nosení kontaktných šošoviek.

Avšak najčastejšie sa vyskytujúcim problémom v súčasnosti je syndróm suchého oka v súvislosti s prácou na počítači alebo vo vyššom veku. U vekom podmieneného syndrómu suchého oka sa odporúča substitúcia vodnej aj lipidovej zložky. Pri práci na počítači je najčastejším problémom znížená frekvencia žmurkania a urýchlené vyparovanie pri zvýšenom prúdení vzduchu, napr. pri klimatizácii. Vtedy odporúčame náhradu v podobe umelých sĺz s vodnou zložkou.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy