Zdravie Orgány

Žlčníkový záchvat a operácia

Pýtali ste sa:

Mám za sebou veľmi bolestivý žlčníkový záchvat, a preto by som čo najskôr chcel podstúpiť laparoskopickú operáciu. Čital som ale, že sa nemôže robiť hneď po záchvate. Kedy najskôr by som mohol byť operovaný?

MUDr. Július Muranský, MPH odpovedá MUDr. Július Muranský, MPH

Laparoskopická operácia žlčníka by sa mala robiť v kľudovom štádiu, bez zápalu. Preto je čo najskôr nutné odborné vyšetrenie u špecialistu, kde sa vylúči zápalová príčina. Ak zápal trvá 3 a viac dní, je lepšie počkať aspoň 6 týždňov po záchvate, aby sa žlčník upokojil.

Dovtedy, kým podstúpite operáciu, by ste mali dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú predovšetkým tučné a vysmážené jedlá. Po ich konzumácii sa totiž žlčník prudko stiahne a hrozí riziko ďalšieho záchvatu. Odporučil by som užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

V aktuálnej situácii je vhodné vybrať si na operáciu menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V týchto zariadeniach sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy Covid-19 je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy