Peniaze Sporenie a investície

Investície podľa úspešných influencerov na Instagrame

Pýtali ste sa:

Dobrý deň, mám niekoľko tisíc eur, ktoré by som chcela nejako zhodnotiť. Na Instagrame som videla rôzne posty ľudí, ktorí hovoria, že za pár dní zarobili stovky eur na trejdovaní. Vraj stačí kopírovať investície úspešných traderov a človek môže zarobiť ako oni. Čo si o tomto investovaní myslíte, odporúčate ho?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

To, čo popisujete, nie je investovanie, ale špekulatívne obchodovanie. Niektoré obchodnícke platformy sa snažia nalákať ľudí na to, aby rýchlo a bezbolestne zarobili na obchodoch na finančných trhoch. Problém je v tom, že nejde o dlhodobé, pravidelné investovanie, ktoré ako jediné prináša slušný výnos pri prijateľnom riziku. Naopak, ide o neustále nakupovanie a predávanie na základe nejakých grafov, pričom vy musíte stále platiť vysoké poplatky. Výsledkom je, že 75 až 85 percent ľudí, ktorí to skúsia, na týchto špekuláciách stratia vlastné úspory. Je to podobné riziko ako pri kryptomenách: mnohí vidia, že teraz rastú, tak si kryptomenu kúpia, avšak riskujú, že o pár dní môže klesnúť aj o desiatky percent (ako sa to deje pravidelne).

Ak si viete mesačne pravidelne odložiť aspoň 50 eur, odporúčam nechať si u skúseného finančného sprostredkovateľa pripraviť investičný plán so širokým portfóliom podielových fondov. A následne pravidelne investovať do týchto fondov ideálne 10 a viac rokov. Pri takomto nastavení máte reálnu šancu, že vaše úspory zarobia v priemere 5–7 % ročne. Pritom vaše riziko bude nízke, keďže budete mať investície rozložené do rôznych sektorov.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy