Záhrada

Ako na jarný zostrih kríkov a drevín?

Pýtali ste sa:

Kríky a dreviny v záhrade potrebujú "jarný zostrih“. Ako na to?

Redakcia Pravdy odpovedá David Benda

Pri skracovaní je nutné odstrániť predovšetkým poškodené a previsnuté vetvy, až potom sa robí prípadný tvarovací rez.

Pri drevinách sa všeobecne strihajú odumreté konáre, zároveň sa odstraňujú aj tenké vetvičky blízko kmeňa a choré časti rastlín. Vetvy, ktoré sa krížia alebo sa o seba trú, treba tiež odstrihnúť. Pri skracovaní muchovníka, lieskovníka, drieňa kvetnatého a hortenzií buďte však opatrní, pri zastrihávaní totiž trpia a poškodzujete ich.

Pri prerezaní živého plotu sa dodržiavajú iné pravidlá. Po zastrihnutí by živý plot mal byť vo svojej spodnej časti širší ako v hornej časti. Týmto spôsobom získajú listy na nižšie položených vetvách dostatočný prísun slnečného svetla a vzduchu, vďaka čomu sa budú môcť vytvoriť nové listy.

Pre strihanie a rezanie je dôležité zvoliť správne náradie. Rovnako, ako sú vlastnosti drevín veľmi rozdielne, aj nástroje určené pre ich tvarovanie sa líšia. Nožnice so systémom Bypass ponúkajú presnosť, zatiaľ čo nákovkové zase silu. Po dokončení práce je dôležité očistiť záhradné náradie od rastlinných sekrétov a smoly, ošetriť čepele a kĺby trochou oleja. Vďaka tomu tak nožnice zostanú dlhšie funkčné.

TIP: Na hrubšie konáre a hustejšie dreviny sú ideálne nákovkové nožnice na konáre, ktoré majú maximálny rezný výkon 40 mm. Na živý plot sú vhodné nožnice na živý plot s 20 cm dlhou oceľovou čepeľou pre jednoduchý a presný strih.

Máte dobrú radu aj vy? Kliknite na debatu nižšie, napíšte a vymeňte si skúsenosti s ďalšími zahrádkármi.

Máte dobrú radu aj vy?

Napíšte na debatu a vymeňte si skúsenosti s ďalšími zahrádkármi.

Chcem poradiť

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy