Peniaze Hypotéky

Ako môžem financovať novú záhradu, altánok, bazén?

Pýtali ste sa:

Ako môžem financovať novú záhradu, altánok, bazén či saunu. Aké možnosti financovania existujú? Viem ich prefinancovať aj hypotékou?

Eva Šablová odpovedá Eva Šablová

Výber vhodného typu úveru závisí v prvom rade od toho, koľko peňazí budete potrebovať. Ak hovoríme o sume 2– až 3-tisíc eur, v tom prípade môže byť vhodnou voľbou spotrebný úver. Ak by ste potrebovali od 10– do 20-tisíc eur, môžete siahnuť aj po americkej hypotéke alebo úvere zo stavebnej sporiteľne.

Drobné stavby ako altánok, sauna či bazén je možné zahrnúť do hypotéky na výstavbu, ak plánujete stavať rodinný dom a tieto stavby budú súčasťou projektovej dokumentácie. Do účelovej hypotéky však nemožno zahrnúť projekt či realizáciu záhrady. Exteriérové úpravy týkajúce sa záhrady a jej realizácie nemajú zásadný vplyv na zhodnotenie stavby ako takej. Preto banky z exteriérových prác akceptujú prioritne tie terénne úpravy, ktoré priamo súvisia so stavbou domu. Ide najmä o úpravu vstupu do domu, oplotenie pozemku a podobne. Riešením môže byť bezúčelová, resp. americká hypotéka.

Pokiaľ by ste stavali na hypotéku chatu, ktorá nebude celoročne obývaná, platí to isté ako pri výstavbe domu. Ale treba rátať s vyššími splátkami hypotéky, lebo banky v tomto prípade obvykle poskytnú hypotéku s maximálne osemročnou splatnosťou a rovnako sa znižuje aj maximálne percento financovania – najviac do 60 % hodnoty nehnuteľnosti.

Ak sa rozhodnete pre refinancovanie už splácanej hypotéky, môžete požiadať banku aj o navýšenie úveru. Takto získané peniaze môžete použiť na čokoľvek. Musíte však banke preukázať, že vyšší úver dokážete splácať. Ak je napríklad zostatok vášho úveru 47 000 eur, ale pri refinancovaní si ho chcete navýšiť na 55 000 eur, banka si už preverí, či výška vášho príjmu bude postačovať na splácanie. Ak by ste nevedeli zdokladovať svoj príjem, môžete refinančný úver navýšiť maximálne o 5 %, resp. 2 000 eur.

Pokiaľ by ste ručili nehnuteľnosťou, ktorá nie je zaťažená hypotékou, môžete financovať záhradu, ale aj altánok či bazén okrem spotrebného úveru aj cez americkú hypotéku. Americkou hypotékou sa však nie vždy oplatí financovať nízke, len pártisícové sumy, keďže sú s ňou spojené aj náklady. Banka bude potrebovať znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti (cca 120 – 300 eur), po schválení úveru musíte podať návrh na vklad záložných zmlúv do katastra (štandardne 66 eur) a vinkulovať poistnú zmluvu k nehnuteľnosti v prospech banky.

Suma úveru

Väčšina bánk poskytuje spotrebný bezúčelový úver od sumy 300 eur a úroky sa pohybujú zhruba od 4 do 20 %. Vo všeobecnosti platí „čím nižšia pôžička, tým vyšší úrok“, čiže pri úvere okolo 2 000 eur si banky inkasujú aj úroky vo výške 12 a viac percent, naopak, top úroky na úrovni okolo 4 až 5 % poskytujú banky pri najvyšších sumách pôžičky nad 15 000 eur alebo v prípade, že ide o refinancovanie existujúcej pôžičky. Zľavu z úrokovej sadzby banky poskytujú aj v prípade, ak si úver poistíte. Čo sa týka hypotéky, tam je spodná hranica úveru väčšinou ohraničená minimálnou výškou 5 000 eur. Aktuálne úrokové sadzby sa pohybujú okolo 1 % ročne.

Kreditná karta a povolené prečerpanie nie sú vhodné

Na niekoľkotisícové nákupy by som kreditnú kartu ani povolené prečerpanie na účte určite neodporúčala. Ak napríklad z povoleného prečerpania vyberiete 500 eur a vrátite ich o 30 dní, na úrokoch zaplatíte do 10 eur. Ak však miniete celý limit napr. 2 500 eur, úrok sa za 30 dní vyšplhá nad 40 eur.

Ani splácanie kreditky nie je práve lacná záležitosť. Ročný úrok na kreditkách je od 10,9 do 30 % v závislosti od banky a typu karty. Čo sa týka povoleného prečerpania, tam sa pohybujú úroky okolo 19 %.

Splátkový nákup môže byť v istom ohľade dobrá voľba. Niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť bezúročného nákupu na splátky priamo u obchodníka. Je však nutné, aby ste si dobre preverili podmienky a dodržali ich. Inak počítajte s preplatením takýchto nákupov o viac ako 20 %.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy