Peniaze Hypotéky

Kúpiť byt alebo počkať?

Pýtali ste sa:

Dobrý deň, chcela som sa spýtať, či sa podľa Vás oplatí v súčasnosti kúpiť byt alebo treba ešte počkať? S priateľom bývame v 1-izbovom byte, ktorý nám však je už trochu tesný, zvlášť keď plánujeme rodinu. Nie sme si však istí, či je teraz ten správny čas alebo radšej ešte počkať…

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Nemám pre vás dobrú správu. Ceny bytov pravdepodobne ďalej budú rásť, aj keď v tomto roku sa očakáva zmiernenie minuloročného, skutočne rýchleho tempa zdražovania (za celý rok 2020 zdraželo bývanie o 11,9 %).

Ak budete čakať, je málo pravdepodobné, že by ste ušetrili. Práve naopak, byt vás vyjde viac. A to nielen pre rastúce ceny bytov, ale aj pre potenciálny rast úrokov pri hypotékach. Dnes sú hypotéky rekordne lacné, od novembra 2020 majú nové úvery úrok v priemere menej ako 1 %.

Zvyšovanie úrokov raz príde a aj keď to nebude v blízkej dobe, je lepšie zafixovať si dnes úrokovú sadzbu na 5–10 rokov s nízkou sadzbou a čo najnižšou splátkou.

Ak teda potrebujete väčšie bývanie pre seba, je teraz vhodný čas vybaviť si úver a pohľadať nehnuteľnosť na kúpu. Aj keď sú byty najmä vo veľkých mestách rekordne drahé, ich ceny pôjdu ešte nahor.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy