Peniaze Poistenie

Aká je rozumná suma za životné poistenie?

Pýtali ste sa:

Ja, manžel a syn máme uzatvorené životné poistenie. Okrem toho máme ešte poistenie k hypotéke. Dokopy za životné poistenie aj s pripoisteniami platíme 82 € mesačne. Ide o poistenie bez sporenia. Chcem sa spýtať, či je táto mesačná suma primeraná a či nerobíme v tomto prípade niečo nesprávne… Je to pomerne vysoká suma a vážne uvažujem, že poistenie zrušíme a necháme si len poistenie k hypotéke.

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Poistenie k hypotéke rozhodne nestačí. Táto zmluva chráni viac banku ako vás – ak sa niečo stane – napríklad manžel alebo vy sa stanete invalidní – pôjde jej plnenie na vyplatenie hypotéky, ale vám nijako pri zvládaní ďalších rokov nepomôže. Z poistenia by ste preto mali ideálne dostať toľko peňazí, aby ste sa zbavili (úplne alebo čiastočne) hypotéky a zostali vám aj peniaze navyše. A na to je ideálne poistenie mimo banky. Také, ktoré bude šité na mieru vám a nie hypotéke.

Každé životné poistenie je každopádne dôležité nechať aspoň raz ročne skontrolovať finančným sprostredkovateľom. Aby vás totiž skutočne chránilo, musí zohľadňovať vašu aktuálnu životnú situáciu. Každý rok sa pritom toho v živote človeka môže veľa zmeniť, napríklad sa vám narodí druhé dieťa. Poistku následne treba upraviť. Dobrou správou je, že po správnom nastavení rizík, poistných súm a využití rôznych obchodných zliav nemusíte platiť automaticky viac. Práve naopak, poistenia sa veľmi rýchlo vyvíjajú a pri novej zmluve dostanete často za rovnakú sumu bonusové pripoistenia alebo vyššiu poistnú sumu. Alebo platíte menej. Ak sa pravidelne staráte o svoje zmluvy, vždy na tom viete získať. Finančný sprostredkovateľ vám môže navrhnúť zrušenie niektorej zmluvy (ak máte riziká zbytočne poistené viacnásobne alebo nevýhodne) alebo úpravu zmluvy. Na konci dňa budete mať kvalitne nastavenú a aktuálnu zmluvu, ktorá vás bude reálne chrániť a môže vás dokonca stáť menej, ako platíte dnes.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy