Peniaze Poistenie

PZP a auto zhorené na parkovisku

Pýtali ste sa:

Susedovi niekto podľa vyšetrení polície podpálil auto na parkovisku pred bytovkou. Moje auto, ktoré bolo zaparkované vedľa neho, bolo poškodené tiež – totálna škoda. Nedostal som ani cent. Stalo sa to v roku 2009. Mal som zákonnú poistku.

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Situácia je v tomto prípade dosť zložitá. Povinné zmluvné poistenie pokrýva výlučne škody spôsobené prevádzkou auta. Inak povedané, poistenie kryje len škody, ktoré spôsobí pohybujúce sa auto, čo neplatí pre tento prípad. Ochrániť sa proti podpáleniu autom môžete havarijným poistením, prípadne pripoistením vandalizmu k vlastnému povinnému zmluvnému poisteniu. Aj na Slovensku je viacero poisťovní, ktoré k povinnej poistke umožňujú pripoistiť si ochranu vlastného auta.

Ak vlastník auta nemá poistením chránené vlastné auto, zostáva mu len jediná možnosť: ak polícia identifikovala páchateľa, môže od neho vymáhať škodu v občianskom konaní. Základom je správa od hasičov, ktorí identifikujú príčinu požiaru a výsledok vyšetrovania polície, ktorá jednoznačne usvedčí páchateľa. Ak však páchateľ ostane neidentifikovaný, a teda nie je známy ten, kto požiar bezprostredne zapríčinil a je za tento čin zodpovedný, nie je od koho vymáhať škodu.

Ak by sa vám niečo podobné stalo v premávke, čiže vaše auto by poškodilo iné auto bez platného povinného zmluvného poistenia, pomohol by vám garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Táto možnosť však takisto neplatí pri poškodení auta neznámym páchateľom napríklad na parkovisku, pokiaľ súčasne s poškodením auta nedošlo k ťažkej ujme na zdraví alebo usmrteniu.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy