Peniaze Sporenie a investície

Financie na rozbehnutie podnikania

Pýtali ste sa:

Chcel by som sa osamostatniť a začať podnikať, avšak nemám dosť nasporené na rozbeh. A keďže len začínam, nechce mi moja banka dať pôžičku. Aké mám iné možnosti získať financie na rozbehnutie podnikania?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Existuje viac spôsobov, ako sa dostať k štartovaciemu kapitálu a začať podnikať. Ak ste napríklad boli v evidencii úradu prácu aspoň 3 mesiace, môžete požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Výška príspevku dosahuje od 3 700 až po takmer 6 000 eur podľa okresu, v ktorom bývate.

Niektoré banky odmietajú úverovať začínajúcich podnikateľov. V takom prípade určite netreba siahať po drahých riešeniach, ako je prečerpanie súkromného účtu alebo spotrebný úver. Takisto netreba pristať na úver s vysokým úrokom výrazne nad 5 percent a krátkou splatnosťou. Treba osloviť banku, ktorá má osobitný program pre začínajúcich podnikateľov a dá vám šancu predstaviť svoj biznis plán. Aj keď vás táto banka nepozná a nemá s vami žiadne skúsenosti, treba to skúsiť. Pri podnikateľských úveroch totiž nie je bežne podmienkou, že musíte byť už dlhšie klientom banky. Niektoré banky sa navyše snažia pomáhať novým podnikateľom aj radami, ako napríklad otestovať svoj podnikateľský zámer v malom predtým, ako si zoberiete úver a pustíte sa naplno do podnikania. To je pomoc, ktorá sa vám môže zísť.

Ak máte zaujímavý nápad a založíte si start-up, existuje niekoľko takzvaných „hubov“, kde vám skúsenejší podnikatelia v danom sektore pomáhajú postaviť biznis plán a pripraviť sa na prezentáciu potenciálnym investorom. Ak ich zaujmete, viete cez venture kapitál získať dostatok financií na rozbeh služby či vývoj a následné spustenie výroby produktu. To však platí najmä pri technických start-upoch.

Inou formou sú peer-to-peer pôžičky, kde napriamo investori požičiavajú peniaze aj začínajúcim podnikateľom. A potom sú aj také druhy podnikania, kde potrebujete minimálny alebo žiadny kapitál pri štarte. Hovorím napríklad o finančnom sprostredkovaní v spolupráci s veľkou spoločnosťou v tejto oblasti, od ktorej dostanete na začiatok vášho podnikania kompletnú podporu. Alebo predaj tovaru na províznom princípe, ktorý postupne splácate.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy