Peniaze Hypotéky

Aké sú podmienky a poplatky pri predčasnom splatení hypotéky?

Pýtali ste sa:

Z dedičstva som získal niekoľko desiatok tisíc eur, ktorými by som konečne chcel splatiť hypoték a zbaviť sa nekonečného splácania. Aké sú podmienky a poplatky pri predčasnom splatení hypotéky? Oplatí sa to vôbec?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Každá banka umožňuje bez poplatku predčasne splatiť kedykoľvek do 20 % zostatku úveru na bývanie alebo aj celý úver ku koncu fixácie. Ak by ste chceli splatiť viac ako 20 % úveru v priebehu fixácie, bude vás to stáť 1 % zo zostatku. Čiže napríklad predčasné splatenie 50-tisíc eur vás bude stáť poplatok 500 eur.

Osobne vás však chcem od tohto kroku odradiť. V čase rekordne nízkych úrokov pri hypotékach nemá žiadny zmysel splácať viac, ako nevyhnutne musíte. Namiesto predčasného splatenia by ste si mali nastaviť čo najnižšiu mesačnú splátku úveru a všetky voľné peniaze pravidelne investovať. Pri predčasnom splatení síce ušetríte približne 1 % z požičanej sumy, ale ak tieto peniaze investujete, viete pravidelne získať 5 – 7 % ročne pri limitovanom riziku. Kľúčové je nechať si pripraviť kvalitný finančný plán a investovať mesačne pravidelné sumy.

Kým začnete investovať, je dôležité nechať si odloženú bokom rezervu vo výške ideálne 3–6 bežných mesačných výdavkov. Rezerva je úplný základ pre prípad, že by sa stalo niečo nečakané a vám by vypadol na nejaký čas príjem. Zvyšné financie môžu smerovať do pravidelného investovania na finančných trhoch. Ak chcete investovať väčšiu sumu, je dôležité kvôli riziku rozložiť si ju na viacero splátok. Zo sumy 50-tisíc eur odporúčam odložiť bokom štvrtinu pre prípadný pokles trhov a zvyšok rozložiť do šiestich mesačných tranží, čiže šiestich nákupov podielových fondov podľa vášho finančného plánu. Ak by nastal prepad trhov aspoň o 10–15 percent, môžete bokom odloženú štvrtinu finančného majetku použiť na mimoriadnu investíciu.

Týmto spôsobom získate zo svojho dedičstva najviac. Nielen splatíte hypotéku, ale za dlhé roky získate navyše pekný výnos.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy