Peniaze Hypotéky

Vývoj cien bytov

Pýtali ste sa:

Dobrý deň, je šanca, že sa ceny bytov v tomto roku už nebudú zvyšovať? Keď sa pozriem na to, koľko dnes stoja byty či domy, sú to ceny už vyššie ako v 2008. Je aj možnosť, že v blízkom čase ceny klesnú? Aj v 2009 počas krízy predsa klesli…

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Pri bežnom pohľade na cenovky najmä nových bytov má človek pocit, že takéto drahé predsa bývanie byť nemôže a už nemá kam rásť. Ak sa však na rovnaké byty pozriete opäť o rok, budete pravdepodobne vidieť opäť o niečo vyššie ceny. Inak povedané, v blízkej dobe je viac ako nepravdepodobné, že by ceny bývania prestali rásť alebo by dokonca klesli. Je však možné, že sa rast cien o niečo spomalí. V poslednom roku a tiež v 1. kvartáli 2021 sme totiž videli rekordné čísla, akými rástli ceny bývania. V roku 2020 to bol medziročný nárast o 11,9 %, úvodom tohto roka dokonca o 15,5 %.

Prečo som v tejto téme taký pesimista? Na Slovensku máme v súčasnosti situáciu podobnú tej, ktorú meteorológovia volajú „dokonalá búrka“. Sme svedkami kombinácie pre rast cien ideálnych faktorov: slabej ponuky, rastúcich cien práce a materiálov a vysokého dopytu poháňaného rekordne lacnými hypotékami. Začnime od ponuky: tá je najmä vo veľkých mestách veľmi obmedzená, napríklad v Bratislave v porovnaní s rokmi 2016/17 iba tretinová. To znamená, že záujemcovia sa „bijú“ o oveľa menší počet bytov ako donedávna. Stavebné náklady bytoviek išli za posledné roky nahor: výraznom rástli platy zamestnancov, ceny materiálov rástli tiež a v posledných mesiacoch dokonca v mnohých prípadov rekordne. Takisto ceny pozemkov v intraviláne miest pri ich nedostatku výrazne rastú.

Dopyt je tiež vyšší. Aj keď sa medziročný rast poskytovaných hypoték dostal pod 10 %, počet poskytnutých nových hypoték stále rastie. Ľudia si požičiavajú rekordne lacno – priemerný úrok je už pol roka pod 1 %. Ľuďom sa oplatí požičať si financie a kúpiť si lepšie či novšie bývanie.

Paradoxne však aj pri dnešných cenách je bývanie stále ešte dostupnejšie ako napríklad v roku 2008, kedy sme čelili poslednému prudkému rastu cien. Je to dané tým, že príjem počas vyše 10 rokov odvtedy narástol viac ako cena nehnuteľností. Avšak medzi regiónmi sú zásadné rozdiely a paradoxne horšie je na tom najbohatší región. V Bratislave musí človek s bratislavskou priemernou mzdou (1202 eur v čistom) robiť na m2 bytu 71 dní, zatiaľ čo obyvateľ Trnavy (priemerná čistá mzda 914 eur) len 56 dní.

Ak to zhrniem, na zastavenie rastu cien ešte dlho nebudú podmienky. Ak však chce človek ušetriť, vie si výberom lacnejšej lokality výrazne pomôcť. Pritom častokrát netreba ani meniť mesto za vidiek, ale obzrieť sa po cenách v ďalších krajských či okresných mestách.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy