Peniaze Poistenie

Havarijné poistenie staršieho auta

Pýtali ste sa:

Nedávno som si kúpil som 10-ročné BMW. Keď som si na internete zisťoval, čo by stála havarijná poistka, vyšla celkom vysoká suma. To sa mi pri aute, ktoré už má dosť rokov, zdá dosť zvláštne. Mám to riskovať a jazdiť bez havarijnej poistky alebo neexistuje nejaký lacnejší variant?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Havarijné poistenie štandardne pokrýva všetky možné riziká, ktoré sa môžu prihodiť vášmu autu. Cena ročného poistenia sa počíta z hodnoty nového auta. Preto vo vašom prípade pri luxusnej značke vyšlo také vysoké poistné. Na druhej strane, práve pri luxusných značkách náhradné diely a práca servisu stoja výrazne viac ako pri bežných autách, jazdiť preto úplne bez poistnej ochrany je skutočne riziko.

Existuje však spôsob, ako si ochrániť vlastné auto za menej peňazí. A to tak, že si pripoistíte iba najväčšie riziká, ktoré vám reálne hrozia. Je to možné v niektorých poisťovniach formou pripoistenia k vášmu povinnému zmluvnému poisteniu. Týmto spôsobom sa cena poistenia oproti kompletnej havarijnej poistke znižuje.

Medzi najvážnejšie riziká patrí bezpochyby krádež a vandalizmus. Za bežných okolností ich treba mať jednoznačne poistené. Ak však doma parkujete auto v garáži alebo na dvore rodinného domu a v práci máte strážené parkovisko, riziko krádeže a vandalizmus je minimálne a toto pripoistenie nepotrebujete. Keďže autom pravidelne jazdíte, poistíte si len riziko poškodenia pri dopravnej nehode, poškodenia prírodnými živlami a stretom so zverou. To je kombinácia, ktorá majiteľom auta s garážou stačí pre ochranu ich auta.

Ďalším spôsobom, ako si znížiť poistné, je zvýšenie spoluúčasti. Tento krok si však treba zvážiť. Nízka alebo nulová spoluúčasť má zmysel, ak sa vám napríklad pravidelne na aute stávajú malé škody napríklad drobné odreniny nárazníka pri parkovaní či malé preliačeniny na dverách od susedného auta na parkovisku. Pri vysokej spoluúčasti by ste tieto poškodenia vždy platili kompletne sami. Nevýhodou nízkej spoluúčasti je vyššia cena. Pri vysokej spoluúčasti je síce cena výhodnejšia, ale treba počítať s tým, že vás osobne bude reálna škoda stáť viac.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy