Zdravie Orgány

Čo robiť s častým močením?

Pýtali ste sa:

V práci chodím na toaletu každú pol hodinu a prekáža to nielen mne, ale už aj môjmu šéfovi. Najhoršie je, keď na mňa príde urgentná potreba na močenie počas stretnutia. Skúsila som piť menej tekutín, ale nepomáha to. Čo by som s tým mala robiť?

MUDr. Nikoleta Lédererová odpovedá MUDr. Nikoleta Lédererová

Môže sa jednať o hyperaktívny močový mechúr. Je to stav, pri ktorom močový mechúr signalizuje mozgu, že je plný a potrebuje nutne močiť aj vtedy, keď plný naozaj nie je. Toto ochorenie je pomerne častý problém a postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. V dospelosti sa vyskytuje asi u 20% populácie. Charakterizuje ho veľmi časté močenie (frekventúria), urgentná potreba na močenie, noktúria (nočné močenie) a častokrát aj inkontinencia (nechcený únik moču).

Hyperaktívny močový mechúr je liečiteľné ochorenie, ale je potrebná konzultácia s urológom, alebo urogynekológom. Okrem medikamentóznej liečby (pacient užíva lieky) je veľmi dôležitá celková zmena životného štýlu – úprava pitného režimu, cvičenie panvového dna. Je dôležité vynechať také látky zo stravy a z prijímaných tekutín, ktoré môžu pôsobiť dráždivo a zhoršovať prejavy tohto ochorenia (bublinkavé, štipľavé, korenené…alko­hol, káva).

Tekutiny treba piť často a v malých množstvách počas celého dňa, nikdy nie veľa naraz. Dve hodiny pred spaním už neodporúčam piť. Prijem tekutín počas dňa je veľmi dôležitý. Pacienti s hyperaktívnym močovým mechúrom majú tendenciu prestať piť zo strachu, aby nemuseli stále chodiť močiť. Ale čím je v moči vyššia koncentrácia odpadových produktov, tým môže pôsobiť viac dráždivo.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy