Zdravie Orgány

Nočné močenie

Pýtali ste sa:

V noci sa často budím na urgentné pocity močenia a prerušuje to môj spánok. Cez deň som vyčerpaná a v práci sa potrebujem sústrediť. Lieky na spanie nezaberajú. Ako tento problém vyriešim?

MUDr. Nikoleta Lédererová odpovedá MUDr. Nikoleta Lédererová

Tento stav je to častým problémom u mnohých ľudí, najmä s pribúdajúcimi rokmi. Nočné močnie voláme noktúria. Je dôležité rozlíšiť, či močíte často cez deň aj v noci, alebo len v noci a je vhodné odmerať množstvo moču, ktoré v noci vymočíte – spolu, aj jednotlivé porcie.

Nočné močenie môže byť symptómom viacerých ochorení. Výborný spôsob, ako objektivizovať nočné močenie je vedenie mikčného denníka. Len 1 močenie v noci sa považuje za normálne. Ak močíte častejšie, je to považované za patologické a väčšina ľudí má už vtedy narušený spánok. Nočné močenie pre nich predstavuje veľký problém. U niektorých ľudí môže byť nočné močenie príznak hyperaktívneho močového mechúra, u n; časté močenie počas dňa aj noci. Najprv je dôležitá zmena životného štýlu : neprijímať žiadne tekutiny 2 hodiny pred spaním, obmedziť iných zväčšenej prostaty, iní môžu mať kardiovaskulárne problémy, cukrovku… Treba sa zamyslieť aj nad večerným príjmom tekutín.

Ideálne je nepiť 2 hodiny predtým, ako sa ukladáme na spánok. AK máte pochybnosti, navštívte urológa, alebo na začiatok aj svojho praktického lekára, ktorí urobia základné vyšetrenia. Pomôcť sa možno dá veľmi jednoducho.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy