Práca, dávky, dôchodok Dôchodok

Invalidný, starobný dôchodok a osobný mzdový bod

Pýtali ste sa:

Chcela by som vedieť, aký POMB sa mi bude rátať starobný dôchodok? Invalidný sa mi rátal s 0,7744. Na nete mi udáva upravený 0,8196. Môže to byť pravdivý údaj? Ďakujem za odpoveď

Sociálna poisťovňa odpovedá Sociálna poisťovňa

Starobný dôchodok sa počíta podľa vzorca stanoveného zákonom o sociálnom poistení tak, že sa vynásobí obdobie dôchodkového poistenia, priemerným osobným mzdovým bodom a aktuálnou dôchodkovou hodnotou.

Obdobie poberania invalidného dôchodku je obdobím dôchodkového poistenia. Osobný mzdový bod za obdobie poberania invalidného dôchodku patrí v hodnote 0,3. V prípade, že ste boli popri poberaní invalidného dôchodku poistená aj z dôvodu zárobkovej činnosti, osobný mzdový bod tvorí súčet osobných mzdových bodov za obdobie poberania invalidného dôchodku a osobných mzdových bodov zo zárobkovej činnosti.

Ak dovŕšením dôchodkového veku požiadate o starobný dôchodok, suma starobného dôchodku sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého bola určená suma invalidného dôchodku.

Ak poberateľ invalidného dôchodku dovŕšením dôchodkového veku požiada o starobný dôchodok, Sociálna poisťovňa vypočíta sumu starobného dôchodku, porovná ju so sumou vyplácaného invalidného dôchodku a dôchodcovi vypláca ten dôchodok, ktorého suma je vyššia. Pri rovnakej sume týchto dôchodkov sa vypláca ten dôchodok, ktorý si dôchodca sám zvolí. Na dôchodok, ktorý sa nevypláca, nárok zaniká.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu