Peniaze Hypotéky

Úver na chatu

Pýtali ste sa:

Dobrý deň, chcel by som si kúpiť chatu alebo chalupu niekde na vidieku. Podľa toho, ako narástli ceny v inzerátoch, mi to príde ako dobrá investícia, ktorá asi bude aj ďalej rásť. Aký úver mi vie banka dať na kúpu takejto chaty?

Peter, Nitra
Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

V prvom rade by som Vás chcel upozorniť na to, že aj v prípade rekreačných nehnuteľností platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Posledný rok sa vytvorila atmosféra neustáleho a nezadržateľného rastu cien chát a chalúp. Je jasné, že dopyt kvôli pandémii a snahe ľudí utiecť z mesta niekde na vidiek stúpol. S tým však prišli do ponuky premrštené ceny, ktoré s uvoľňovaním opatrení a poklesom dopytu budú opäť klesať. Ak vás skutočne baví chatárčenie, netreba sa uponáhľať s kúpou. Ak nájdete niečo vhodné, rokujte o cene, pretože mnoho nehnuteľností je predražených aj o 50 či dokonca 100 percent oproti svojej reálnej hodnote. Ak by ste dnes kúpili zle, pravdepodobne budete predávať za nižšiu cenu, nehovoria o vysokej provízii v rozsahu 3 až 5-tisíc eur, ktorú zaplatíte realitnej kancelárii.

Financovanie je pri rekreačných nehnuteľnostiach komplikovanejšie ako v prípade bytov a bežných rodinných domov. Na Slovensku sú banky, ktoré rekreačné nehnuteľnosti financujú identicky ako trvalo obývané domy, avšak väčšia časť bánk má pri chatách prísnejšie podmienky. V prípade rekreačných chát banky typicky skracujú splatnosť hypoték na 8 až 10 rokov, čo v praxi znamená takmer trojnásobne vyššiu splátku. Takéto financovanie môže výrazne predražiť cenu kupovaného domu. Miera prefinancovania (čiže na akú časť hodnoty nehnuteľnosti vám banka dá úver) sa pohybuje od 60 do 70 percent, čiže zásadne nižšie ako typické 80 % prefinancovanie rodinných domov.

Z hľadiska hypotéky je najlepším riešením chalupa, ktorá stojí v intraviláne a na liste vlastníctva je zapísaná ako rodinný dom. Vtedy potrebujete banku presvedčiť, že v dome trvalo bývate a dostanete pri hypotéke identické podmienky ako pri akomkoľvek rodinnom dome. Takáto chalupa však musí vykazovať všetky znaky rodinného domu, čiže okrem umiestnenia v intraviláne a rodinnom dome na liste vlastníctva musí mať aj pripojenia na všetky dostupné siete vrátane kanalizácie. Vtedy banka prefinancuje 80 % ceny chalupy.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy