Zdravie Iné

Imunita a vitamíny

Pýtali ste sa:

Aké vitamíny je podľa vás vhodné užívať na jeseň vo forme doplnkov výživy? Keď človek číta mnohé články, valia sa naňho odporúčania z jednej aj z druhej strany. A nevie sa rozhodnúť… Viem, že v strave ani zďaleka všetko potrebné neprijmem a chcem si udržať dobrú imunitu.

PharmDr. Monika Dianovská odpovedá PharmDr. Monika Dianovská

Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie rozmanité množstvo vitamínov, minerálov a mikroelementov tzv. stopových prvkov. Tieto prvky si organizmus nevie syntetizovať sám a musí ich prijímať z vonkajšieho prostredia v prvom rade prostredníctvom rozmanitej stravy alebo v podobe výživových doplnkov. Vitamíny zabezpečujú správnu funkciu každého systému v organizme.

Medzi tie najviac potrebné pre telo sú práve vitamín C a E, zinok a selén. A to z nasledovných príkladov:

Vitamín C je nevyhnutný pre správnu funkciu ciev, pri hojení rán, pri metabolizme tyrozínu, histamínu, kyseliny listovej. Jeho prítomnosť je nevyhnutná napríklad pre aktivitu hepatálneho enzýmu 7alfa-cholesterol hydroxylázy pri metabolizme cholesterolu.

Vitamín E je antioxidant rozpustný v tukoch, chrániaci bunkové membrány pred reaktívnymi formami kyslíka.

Zinok je v ľudskom organizme súčasťou viac ako 300 enzýmov a koenzýmov. Zúčastňuje sa napríklad na metabolizme cukrov, bielkovín, podieľa sa na syntéze DNA, RNA, podporuje rast kostí, dobré fungovanie zraku, mozgu a správny pohlavný vývoj a dokonalú funkciu mužských pohlavných orgánov.

Selén je v ľudskom organizme súčasťou kľúčového enzýmu antioxidačnej ochrany. Má imunomodulačný účinok, bráni replikácii a mutáciám vírusov, podporuje antioxidačné mechanizmy. Má svoju funkciu pri ochrane telomér a oddiaľuje tým bunkové starnutie.

Užívanie kombinácie vitamínu C a E je veľmi žiaduce, práve kvôli známemu efektu kyseliny askorbovej regenerovať a zvyšovať aktivitu antioxidantov aj vitamínu E. Z pohľadu vstrebávania ide o dobrú kombináciu, pri ktorej nedochádza k vzájomnej vytesňovacej reakcii a súboju o transportný systém.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy