Peniaze Sporenie a investície

Ako ušetriť pri zníženej výplate

Pýtali ste sa:

Počas posledného roka mne aj manželke znížili v zamestnaní výplatu. Snažili sme sa nájsť možnosti, kde ušetriť, ale nejako nám to nejde. Viete nám poradiť, na čo by sme sa mali zamerať, aby sme si menšie výplaty trošku vynahradili menšími výdavkami? Ďakujeme.

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Aj keď sa to niekedy ťažšie počúva a väčšinou to znamená odoprieť si niečo, na čo ste si počas rokov navykli, reálne sa v každej rodine nájdu príležitosti na úsporu.

Prvým krokom je určite hľadanie rezerv pri spotrebe energie. Kandidátom číslo jeden na výmenu sú staré chladničky a mrazničky, keďže ich spotreba je niekoľkonásobne vyššia ako pri nových spotrebičoch. Výdavky na kúpu novej chladničky či mrazničky sa preto vrátia za krátku dobu a následne rodina šetrí každý mesiac na výdavkoch na elektrinu. Samozrejme len za predpokladu, že si spotrebiče rodina kúpi z vlastných úspor alebo si vie požičať na krátku dobu od rodiny. Ak nemáte dostatok úspor, začnite výmenou mrazničky a až následne, keď budete mať opäť dosť peňazí k dispozícii, kupujte chladničku. Ideálne je vybrať si spotrebič s predĺženou 3 či 5-ročnou zárukou.

Veľký potenciál úspor je pri úveroch a poplatkoch za bankové účty. Ak máte niekoľko úverov vrátane splátkového predaja, spotrebného úveru či prečerpania účtu a kreditnej karty, je treba ich čím skôr konsolidovať, čiže spojiť do jedného úveru s výrazne nižšou úrokovou sadzbou. Len tento krok dokáže v závislosti od výšky úverového zaťaženia ušetriť mesačne desiatky až niekoľko stoviek eur. Ak máte s manželkou viacero účtov, je vhodné ponechať si len jeden z nich, ktorý je bez poplatku.

Najväčšími výdavkami sú v slovenských rodinách potraviny a náklady na bývanie. Pri potravinách sa rozhodne dá ušetriť sledovaním letákových akcií a využívaním zliav vrátane vernostných programov. Takisto prechod na potraviny privátnych značiek dokáže priniesť úsporu v desiatkach percent. Rovnako dôležité je chodiť do obchodu s nákupným zoznamom a bez malých detí, čím sa vyhnete spontánnym nákupom, ktoré výrazne navyšujú rodinný účet.

Ak bývate v nezateplenom rodinnom dome, stále má zmysel zatepliť rodinný dom ešte pred najbližšou zimou aj napriek tomu, že náklady na niektoré stavebné materiály výrazne stúpli. Zateplenie je totiž dlhodobá investícia a aj keď časť materiálov je drahšia ako v minulosti, úspora za viac ako 20 rokov životnosti zateplenia extra náklady ľahko vykryje. V tomto prípade nemá zmysel čakať, keďže ceny materiálov pravdepodobne ani v budúcnosti už neklesnú na pôvodné úrovne a majiteľ domu zmešká minimálne jednu zimu, počas ktorej sa mu investícia mohla už sčasti vrátiť.

Samozrejme, predpokladom je, že na zateplenie využijete vlastné úspory alebo peniaze požičané bezúročne od rodiny. Dôležité je tiež sledovať dotačné programy, ktoré vám z investície vedia preplatiť niekoľko tisíc eur. Aktuálne bežia programy na zateplenie a výmenu starého kotla za nový, obnoviteľný zdroj energie. Dokonca plánovaný program Zelená obnova počíta na jeden rodinný dom v s dotáciou 10-tisíc eur. Mal by sa spustiť prvýkrát na jeseň tohto roku.

Dôležité je nielen šetriť, ale aj zhodnocovať vlastné úspory. Pravidelné investovanie dokáže pri kvalitnom investičnom pláne od finančného sprostredkovateľa prinášať každoročne výnos 7 až 10 percent pri limitovanom riziku. Tým pádom vám výnos z vašich dobre investovaných úspor môže nahradiť nutnosť šetriť niekde inde. Ak máte hypotéku, odporúčam predĺžiť si jej splatnosť na maximum a úsporu zo zníženej mesačnej splátky investovať pravidelne do podielových alebo ETF fondov.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy