Zdravie Orgány

Mladý muž a časté močenie

Pýtali ste sa:

Už dlhšie ma trápi problém s častým močením. Každú chvíľu idem na WC, ale vždy musím dlho a silno tlačiť, aby zo mňa vôbec niečo vyšlo. Chcem s tým ísť k lekárovi, ale bojím sa. Aké vyšetrenia môžem očakávať? Som muž, 26 rokov.

MUDr. Nikoleta Lédererová odpovedá MUDr. Nikoleta Lédererová

V prípade, že vás trápi častá a nezastaviteľná potreba na močenie je možné, že sa jedná o hyperaktívny močový mechúr. Návšteva lekára je v každom prípade potrebná, lebo len ak sa dáte vyšetriť, môžete váš problém skutočne riešiť a zlepšiť svoj život. Aby lekár zistil, o čo sa jedná, najprv vám položí otázky týkajúce sa vášho zdravotného stavu – odoberie anamnézu, vyšetrí vás. Pravdepodobne urobí aj niekoľko laboratórnych vyšetrení – vyšetrenie moču, event. krvi.

Ak chcete prísť na vyšetrenie už o krok dopredu pripravený, môžete si pred príchodom k lekárovi pripraviť mikčný denník – zaznamenať si za posledných 48 hodín ako často ste boli močiť a koľko tekutín ste vypili. Tieto dáta pomôžu lekárovi ľahšie určiť vašu diagnózu.

Lekár môže vykonať, alebo naplánovať aj sériu ďalších vyšetrení : neurologické na kontrolu vašich reflexov a zmyslových vnemov, sonografické vyšetrenie a urodynamické vyšetrenie. Nie všetky vyšetrenia sa robia hneď, nie všetky sa robia každému.

Dôležité ale je – ak chcete váš problém riešiť – nebáť sa a o ňom hovoriť a ísť na vyšetrenie. Pomoc je možno jednoduchšia, než si myslíte.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy