Životný štýl Strava a chudnutie

Zaspím, len keď sa najem. Potom priberám

Pýtali ste sa:

Mám problém so spánkom. Teda nemám, pokiaľ sa večer najem. Tesne pred spaním. Inak bez neskorého jedla pozerám do steny a rátam ovečky. Lenže z toho priberám. Je nejaká možnosť aj pre mňa, ako môžem jesť a nepribrať? Nejaké vhodné jedlo?

Michael Achberger odpovedá Michael Achberger

Zaspať po jedle môže byť skutočne jednoduchšie, pretože keď skonzumujete väčšie množstvo sacharidov, vzrastie hladina glukózy v krvi a organizmus vyplaví inzulín. Ten túto hladinu zníži zvyčajne na hodnotu nižšiu, než bola predtým, čo sa prejaví pocitom únavy a uľahčí zaspávanie. Napriek tomu tesne pred spaním radšej nejedzte. Glukóza, ktorá nie je energeticky využitá, sa premení na tuk a ten sa následne uloží. A to sa, samozrejme, prejaví na priberaní na váhe.

Ideálny čas na večeru je najneskôr hodinu až dve pred spaním – ak si dáte ľahko stráviteľné jedlo. Ak však zvolíte skôr niečo ťažšieho, alebo si doprajete večeru bohatú na sacharidy (ovocie, cestoviny, zemiaky, pečivo a pod.), jedzte najlepšie tri hodiny predtým, než idete spať. Chodíte do postele okolo desiatej, môžete jesť o siedmej večer, ak si líhate až s polnocou, posuňte si večeru pokojne na deviatu. Môžete si dokonca rozdeliť večeru na dve menšie, prvú si dať okolo piatej alebo šiestej a druhú, ľahšiu, práve okolo deviatej.

Ak chcete jesť tesne pred spaním, odporúčam zaradiť nízkotučný tvaroh, ktorý nezaťažuje žalúdok počas spánku a má nízku energetickú hodnotu.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy