Zdravie Orgány

Bolesť v konečníku

Pýtali ste sa:

Veľa som sedel v aute a potom za počítačom. Teraz, keď sedím na tvrdom, cítim bolesť v konečníku, tak sedím na kolese. Sú to vnútorné hemoroidy? Nemám žiadne iné problémy so stolicou ani krv v stolici. Užívam čipky a doplnky stravy.

Ďakujem

MUDr. Július Muranský, MPH odpovedá MUDr. Július Muranský, MPH

Pri dlhodobom sedení dochádza ku zníženiu prekrvenia a spomaleniu prietoku krvi v oblasti konečníka, kde je zvýšený tlak. Keď sa človek nepohybuje, môže tento tlak spôsobiť, že krv v cieve stojí a vzniká zrazenina. Zrazenina postupne narastá, opuchne a môže sa zapáliť. To spôsobuje priame bolesti v konečníku. Krvná zrazenina je ich najčastejšou príčinou. Pokiaľ nedôjde k poškodeniu sliznice a tento proces je viac v hĺbke ako na povrchu, konečník najčastejšie vôbec nekrváca a prelieči sa spontánne.

Preliečenie trvá zvyčajne okolo mesiaca až dvoch, aj keď pacient subjektívne nemusí tak dlho cítiť problémy. Lieky aj mastičky pomáhajú, avšak neliečia samotné ochorenie a jeho príčinu. Vedú iba k tomu, že žily sa postupne pomnožujú, vytvárajú sa z nich akoby kŕčové žily, točia sa dookola a vzniká ešte väčší predpoklad vytvorenia zrazeniny. Tento proces sa opakuje až dovtedy, kým vyústi do masívnych hemoroidov.

Dlhé sedenie môže okrem zrazenín vyvolávať aj zápaly na koži, ktoré sa prejavujú najprv ako zapareniny a neskôr ako bakteriálne alebo kvasinkové infekcie konečníka. Tieto infekcie sú ťažko liečiteľné a vyžadujú veľkú trpezlivosť zo strany pacienta. V prvom rade je dôležité ošetrovať nielen kožu ale aj spodnú bielizeň. Prežehlenie bielizne je veľmi účinným spôsobom sterilizácie. Spomedzi materiálov odporúčam jednoznačne bavlnu, ktorá sa dá dobre prežehliť na vysokej teplote. V žiadnom prípade nenoste spodné prádlo zo silonových vlákien. Okrem pravidelného prežehlovania bielizne je dôležité odstrániť potenie v problémovej oblasti. Na to sú veľmi vhodné neparfumované anti-perspiranty, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárni.

Svojim pacientom predpisujem aj špeciálne lieky, konkrétny druh závisí od lokálneho nálezu. Ak zistíme prítomnosť baktérií, sú vhodné lokálne antibiotiká. Ak ide o mykotické/kva­sinkové infekcie, sú vhodné protimykotické prípravky. Podľa potreby sa môžu používať aj ich kombinácie.

Viac informácií

https://revive.sk/…ie-a-liecba/

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy