Životný štýl Vlasy a pleť

Nosenie rúška, upchaté póry a vyrážky

Pýtali ste sa:

Nosenie rúška mi upcháva póry a spôsobuje drobné vyrážky. Existuje nejaký kľúč, ako pleť vrátiť „do normálu“?

La Roche-Posay odpovedá La Roche-Posay MUDr. Katarína Turčinová Lacková, Detská dermatovenerologická klinika LF UK a NÚDCH

Nízke teploty, zmeny počasia, prechod zo zimy do tepla a každodenné nosenie rúšok – v poslednom období naša pleť dostáva naozaj zabrať. Veľa ľudí v tomto období trápia problémy s pokožkou, ktoré si v posledných mesiacoch získali príznačný názov – „maskakné“.

Rúška, najmä zo syntetických materiálov, vytvárajú pod maskou vlhko a teplo, teda ideálne prostredie pre množenie baktérií, okrem toho rúško na pokožku tesne prilieha a spôsobuje mechanické trenie.

O kozmetickej starostlivosti v tomto období platí heslo „menej je viac“. Na dennú starostlivosť si vystačíme s odličovačom, ktorý pleť nedráždi a nevysúša (vhodné sú hypoalergénne, neparfumované a nepenivé čistiace krémy alebo gély). Ďalším krokom by malo byť overené upokojujúce sérum a hydratačný krém.

V období, keď je pleť reaktívna a podráždená, sa neodporúča do rutiny zaraďovať nové prípravky s obsahom aktívnych látok, najmä u ľudí, ktorí s používaním nemajú skúsenosť a ich pleť si nevyvinula toleranciu. Týka sa to najmä prípravkov s obsahom retinoidov, vitamínu C a AHA a BHA kyselín.

Pre pleť je najvhodnejšie bavlnené rúško, ktoré po každom nosení vymieňame za čisté.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy