Zdravie Orgány

Ako si poradiť so zápchou?

Pýtali ste sa:

Trápi ma častá zápcha. Ovplyvňuje mi to bežné fungovanie a neviem ako by som si mohol pomôcť, aby sa mi trávenie dalo do poriadku.

PharmDr. Jana Matušková odpovedá PharmDr. Jana Matušková

Zápcha môže byť spôsobená nedostatočným príjmom vlákniny. Aj keď vaše telo nedokáže stráviť vlákninu, jej dostatočné množstvo sa považuje za veľmi dôležité pre zdravie vašich čriev. Je to hlavne tým, že vláknina zväčšuje veľkosť vašej stolice a robí ju mäkšou. Väčšia a mäkšia stolica vám pomáha udržiavať pravidelnosť vyprázdňovania, pretože sa rýchlejšie pohybuje vo vašich črevách a ľahšie prechádza.

Vláknina typu PHGG (čiastočne hydralizovaná guarová guma) patrí medzi rozpustné vlákniny. Vo vode mierne napučí, a preto dokáže zmäkčovať stolicu. Užívateľsky je komfortnejšia na konzumáciu. Keď ju pridáme do jedla, nie je to poznať. Chuť aj konzistencia jedla zostane rovnaká. Keď ju pridáme do pitia, môžu to byť studené aj teplé nápoje, tak to tiež nie je poznať. Nápoj ostane tekutý a môžeme ho v pokoji popíjať akokoľvek dlho. Práve schopnosti zmäkčovania stolice v spojení s mimoriadnym užívateľským komfortom, to je skvelá správa pre ľudí s chronickou zápchou. Odporúčam užívať vlákninu zo semien z guarovej gumy (napr. OptiFibre®). Vláknina zároveň pôsobí aj ako prebiotikum vďaka svojej schopnosti fermentácie. Vláknina podporuje zdravé črevné baktérie, pretože im slúži ako potrava. Tie potom vlákninu fermentujú za vzniku užitočných látok, ktorým hovoríme látky typu SCFA, ktoré sú kľúčové pre výživu a dobrú kondíciu samotného čreva.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy