Peniaze Sporenie a investície

II. pilier: Prechod z garantovancýh fondov v 42 rokoch

Pýtali ste sa:

Prišiel mi výpis z 2. piliera a som v garantovanom fonde. V poslednom čase veľa čítam o tom, že by ľudia mali prestúpiť z garantovaného do akciového fondu. Ja mám 42 rokov a mám dosť obavy, či to je aj pre mňa dobrý nápad. Zvlášť, keď je všade kopec neistoty. Ďakujem za radu.

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Ak by som mal odpovedať stručne a rýchlo, tak by som určite odporúčal prestúpiť z garantovaného fondu do akciového alebo indexového fondu. Viac ako dvadsať rokov, ktoré vám ešte ostáva do dôchodku, je totiž dostatočne dlhá doba, aby vám tento krok zvýšil úspory v 2. pilieri oveľa viac ako doterajší garantovaný fond.

Skúsim moju odpoveď teraz trochu rozviesť. Účelom 2. piliera je zvýšiť vám dôchodok. Pri štyridsiatnikoch sa konečný dôchodok bude skladať z výraznej väčšiny, približne 80 percent, z 1. piliera, a zvyšok doplní 2. pilier. Keďže štátny dôchodok z 1. piliera bude nevyhnutne klesať, reálne budú tieto dôchodky nižšie ako dnes. Nedá sa tomu vyhnúť, keďže počet dôchodcov výrazne narastie a bude ich postupne viac ako pracujúcich. A bez znižovania dôchodkov a drastického zvyšovania daní a odvodov (k čomu sa zrejme žiadna vláda neodhodlá) by štát nevyhnutne skrachoval. To znamená, že o tom, ako budete žiť na dôchodku, rozhodne 2. pilier a vaše súkromné sporenie či investovanie do podielových fondov (tzv. 4. pilier).

Akciové alebo indexové fondy dokážu vaše úspory na osobnom účte v 2. pilieri zhodnotiť výrazne viac ako tzv. garantovaný fond. Ten rozdiel je niekoľkonásobný. Samozrejme, isté riziko vyplýva zo samotného presunu úspor z jedného do druhého fondu. Aby sa minimalizovalo, môže sa presun financií urobiť postupne s tým, že nové príspevky vám už budú chodiť do nového fondu. Aby som nezabudol, pre tých, ktorí sa obávajú rizika pri akciových alebo indexových fondoch, existuje aj možnosť sporiť si v dvoch fondoch súbežne. To znamená, že časť úspor môžete mať v garantovanom a časť v akciovom či indexovom fonde. Keďže ide o vašu budúcnosť a život na dôchodku, určite odporúčam poradiť sa s finančným sprostredkovateľom. Ten vás usmerní, ako si nastaviť sporenie a postupovať pri jeho úpravách.

Chcem ešte zdôrazniť, že len samotný 2. pilier vám nebude stačiť na to, aby ste na dôchodku mali na život podobný obnos peňazí ako dnes, keď pracujete. Je nevyhnutné pravidelne investovať do podielových a ETF fondov. Investovanie je dnes jediný spôsob, ako môžete zhodnotiť svoje úspory. To znamená, že ich investovaním nielen chránite pred stratou hodnoty (keďže z nich „ujedá“ inflácia), ale môžete získať niečo navyše nad úroveň inflácie. Ak vám stratégiu nastaví odborník, viete dlhodobo dosahovať výnos 7– 9 percent ročne s limitovaným rizikom. To znamená, že pri dvadsaťročnom investovaní sa vaše vlastné úspory môžu znásobiť. Investovanie do podielových fondov je rovnako dôležitý krok pre vás budúci dôchodok ako sporenie v akciovom či indexovom fonde v 2. pilieri.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy