Zdravie Iné

Zinok a žalúdok. Kedy by sa mal brať?

Pýtali ste sa:

Je zinok ťažký na žalúdok? Kedy by sa mal brať?

PharmDr. Monika Dianovská odpovedá PharmDr. Monika Dianovská

V prvom rade by sme si mali zadefinovať, čo to je zinok a na čo je dobrý. Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie rozmanité množstvo vitamínov, minerálov a mikroelementov tzv. stopových prvkov. Jedným z nich je práve aj zinok. Ten je v ľudskom organizme súčasťou viac ako 300 enzýmov a koenzýmov.

Zúčastňuje sa napríklad na metabolizme cukrov, bielkovín, podieľa sa na syntéze DNA, RNA, podporuje rast kostí, dobré fungovanie zraku, mozgu, správny pohlavný vývoj a dokonalú funkciu mužských pohlavných orgánov. Zinok tiež podporuje normálny rast a vývoj počas tehotenstva, detstva a dospievania. A čo je najdôležitejšie – je to stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre udržanie dobrej imunitnej funkcie.

Podľa empirických skúsenosti, sú ľudia, ktorí citlivejšie reagujú na prijímanú potravu resp. lieky a doplnky výživy. Zinok ako taký nemá dôvoď byt ťažký na žalúdok – nie je pre toto tvrdenie jasná odpoveď. Všetko záleží od množstva prijatého zinku, liekovej formy a citlivosti osoby, ktorá ho prijíma. Vo všeobecnosti platí, že zinok prijatý s odstupom od inej stravy sa vstrebáva lepšie.

Zároveň je nutné dodržať odstup od iných minerálov a stopových prvkov ako je napr. Vápnik, med, soli železa alebo z potravín káva, pretože vďaka tvorbe chelatov sa zinok nevstrebáva.

Keďže zinok nemá v tele zberné miesta je nutné ho dopĺňať cez stravu bohatú na tento stopový prvok alebo skrz výživové doplnky. Preto by som odporučila siahnuť po výživovom doplnku, ktorý obsahuje stabilnú organickú soľ zinku, ktorá je dobre rozpustná vo vode a zároveň zabezpečuje vysokú biologickú dostupnosť pre organizmus. Obsah v 1 dávke by mal byť približne 40% z odporúčaného denného príjmu zinku.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy