Peniaze Hypotéky

Je šanca, že by v tomto roku mohli ceny o niečo klesnúť?

Pýtali ste sa:

Bývame v 2-izbovom byte a keďže manželka čaká dieťa, potrebujeme si kúpiť niečo väčšie. Keď si pozerám inzeráty bytov, z tých cien sa mi až krúti hlava. Je šanca, že by v tomto roku mohli ceny o niečo klesnúť, alebo budú ďalej takto prudko rásť?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Ak sa nestane nič zásadné a nečakané (napríklad náhla nová kríza s veľkým počtom nezamestnaných), ceny bytov ani domov v tomto roku neklesnú. Je možné, že sa rast cien tento rok trochu spomalí, ale stále pravdepodobne budú ceny bytov aj domov rásť o vyše 10 percent ročne. Pre vás to však nie je vyslovene zlá správa: aj cena vášho terajšieho bytu rastie, čiže za väčší byt zaplatíte približne rovnakú sumu navyše. Preto odporúčam nevyberať rýchlo, ale premyslene, aby ste si kúpili také bývanie, ktoré vám bude plne vyhovovať.

Bývanie na Slovensku zdraželo koncom minulého roka skutočne dramaticky, medziročne o neuveriteľných 22 percent. Inak povedané, cena bytu kúpeného v decembri 2021 bola o takmer štvrtinu vyššia ako v prípade, že ste ten istý byt kupovali v decembri 2020. Predtým v roku 2021 rástli ceny o niečo menej, avšak stále o vyše 18 %. Toto tempo zdražovania nemôže vydržať naveky, pretože naráža na možnosti bežných ľudí. Bývanie je skrátka príliš drahé voči platom a hypotéke, ktorú môže poskytnúť banka. Kým však existuje dopyt a ľudia nájdu riešenia, ako si požičať viac peňazí a kúpiť si drahšie bývanie, dovtedy ceny budú stúpať. Ceny nového bývania nemajú dôvod klesať navyše aj kvôli tomu, že aj stavbárom rastú platy, zdraželi energie aj ceny stavebných materiálov. Ak to zhrniem, znamená to, že kým sa dramaticky nezníži dopyt ľudí po kúpe bytov a domov, dovtedy nie je dôvod, aby zdražovanie skončilo. A ten dopyt je dnes najmä vďaka lacným hypotékam skutočne vysoký.

Ak už vlastníte byt či dom a potrebujete niečo väčšie, tak vás táto situácia nijako neobmedzuje. Nie je dôvod čakať na spomalenie zdražovania alebo, nebodaj, pokles cien, pretože ten by sa vzťahoval aj na vaše existujúce bývanie, ktoré budete predávať. Tento vývoj vás nijako neobmedzuje v tom, aby ste si vybrali väčšie bývanie, ktoré vám po všetkých stránkach vyhovuje. A následne môžete dať do predaja svoj byt tak, aby vám všetky termíny vzájomne sedeli a vy ste sa mohli pohodlne presťahovať z menšieho do väčšieho. Keďže najmä menších bytov na predaj je veľmi málo, váš byt sa v ponuke dlho „neohreje“ a predaj bude celkom rýchly.

Čakať na pokles cien sa však neoplatí ani ľuďom, ktorí si kupujú prvé bývanie. Tento rok je totiž v zásade nulová šanca, že by ceny bývania mali klesnúť. To znamená, čím dlhšie s kúpou váhate, tým viac vás nové bývanie bude stáť (prečítajte si vyššie v texte porovnanie, ako bežný byt za jediný rok zdražel o neuveriteľnú štvrtinu ceny). Zároveň platí, že ceny sú dnes dosť vysoké na to, aby ste si dôkladne vybrali. Nenechajte sa nikým dotlačiť do rýchlej rezervačnej zmluvy bez toho, aby ste si porovnali viacero bytov a zvážili všetky plusy aj mínusy. Keďže dnes sú mimoriadne vysoko aj ceny starších bytov, v budúcnosti budú nevyhnutne čeliť poklesu hodnoty. Preto je pri byte dôležité vybrať si kvalitnú stavbu s dlhou zostávajúcou životnosťou a tiež výbornou lokalitou, kde je pokles ceny menej pravdepodobný.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy