Zdravie Zuby

Môžu zubom škodiť aj slané potraviny?

Pýtali ste sa:

Sú aj nejaké iné nástrahy okrem sladkostí, ktoré cez Vianoce môžu detské zuby ničiť? Napr. sladké ovocie, sušené ovocie, džúsy… Počula som, že napr. také čipsy škodia zubom oveľa viac ako sladkosti, je to pravda, prečo? Je teda možné, že napr. slané vianočné koláče sú väčšie zlo ako sladké?

Zubná klinika Dr. Martin odpovedá Zubná klinika Dr. Martin MUDr. Kristína Kardelis, detská stomatologička

Čerstvé ovocie je v prvom rade plné vitamínov a je zdravé. Ale aj to obsahuje prirodzené ovocné cukry a kyseliny, ktoré škodia zubom. Po zjedení je dobré si ústa vypláchnuť čistou vodou a kyseliny tým zriediť. Sušené ovocie je zbavené tekutiny, ale obsahuje cukor a predovšetkým je lepivé. Zvyšky sa dostanú do rýh na stoličkách a medzi zuby.

Džúsy a sladené nápoje pijeme výnimočne a nárazovo, nakoľko obsahujú veľmi veľa cukru a kyselín. Baktérie v ústach rozkladajú cukor vo zvyškoch potravy, produkujú kyseliny, ktoré rozleptávajú sklovinu a vzniká kaz.

Najviac poškodzujú sklovinu citrónový, grepový džús a coca cola. Vo všetkých potravinách, a teda aj v slaných čipsoch či iných slaných pochúťkach sú cukry. Tieto pochutiny sa ľahko dostanú do medzizubných priestorov či zubných rýh. Preto treba čisteniu aj po slaných potravinách venovať veľkú pozornosť.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy