V našom rodinnom dome využívame slnečné kolektory na ohrev vody a vieme, že na jar máme určité povinnosti. Čo všetko je potrebné prezrieť? Treba skontrolovať každý jeden panel, aby celý systém fungoval bez problémov?
Ako majiteľ slnečných kolektorov nemáte možnosť zasahovať do konštrukcie panelov, ani nie je vo vašich silách zmerať ich výkonnosť a ďalšie parametre. Čo urobiť môžete ako laik, je odstránenie prípadnej vrstvy snehu alebo prachu. Treba ich skontrolovať vizuálne, aby sa zistili povrchové poškodenia, ale aj rôznymi prístrojmi, ktoré odhalia skryté chyby. Majitelia solárnych panelov by jednoznačne mali osloviť licencovaného servisného technika, aby po zime všetko skontroloval. Dôležité je to kvôli záruke, ale aj kvôli zachovaniu efektivity tohto zdroja energie.
Na kremíkových fotovoltických paneloch sa najčastejšie vyskytujú úplne iné chyby, než si myslia laici. Nie je to prasknutie skla a následné zatečenie vody, ale prerušenie prepojov medzi jednotlivými článkami a degradácia materiálu zadnej vrstvy panelov. Sklo, ktoré sa na výrobu panelov používa, je kalené, a teda dostatočne tvrdé. Ak sa náhodou aj stane, že niektorý panel popraská, silikónová vrstva drží sklo na svojom mieste a neumožní vniknutie vody. Na kalenom skle sú pomocou transparentného silikónu celoplošne nalepené kremíkové články. Tie premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Články sú vzájomne prepojené plochými kovovými pásmi.
Zo spodnej strany chráni články zadná vrstva, ktorá je z bieleho plastu. Na paneli je vo finále nalepený hliníkový rám. Až u 14 percent z inštalovaných panelov dôjde k degradácii zadnej vrstvy veľmi skoro, a to ešte pred desiatym rokom životnosti. Fotovoltické inštalácie na šikmých strechách majú tento problém ešte výraznejší. Poškodené panely stále vyrábajú elektrinu, no až vtedy, keď zadná stena uschne. Výroba energie sa z roka na rok znižuje a pokiaľ majiteľ nemá odborného prevádzkovateľa, všimne si poruchu až o niekoľko rokov, keď mu klesne výroba elektriny povedzme až o 50 percent.
Bez ohľadu na to, či ide o veľkú, malú alebo strednú solárnu elektráreň alebo o niekoľko panelov umiestnených na streche rodinného domu, licencovaný servisný technik kontroluje všetko. Pri hĺbkovej kontrole postupujú servisní technici podľa presného manuálu. Posudzujú výrobu elektriny od dopadajúceho slnka až po vývody do siete. Termokamerami kontrolujú, či panely nemajú prehriate miesta – hot-spoty. Mimoriadne dôležitá je kontrola zadných strán panelov. Ďalej sa robí vnútorná diagnostika, merajú sa zemné odpory systému uzemnenia, pretekajúce prúdy, symetria napätia. Treba si uvedomiť, že tieto zariadenia pracujú v daždi, prachu aj mraze tisíce hodín za rok, preto si zaslúžia náležitú pozornosť
Napíšte na debatu a vymeňte si skúsenosti s ďalšími zahrádkármi.
Chcem poradiť