Záhrada Záhrada

Prečo a ako robiť júnovú prebierku plodov ovocných stromov

Pýtali ste sa:

Sme začínajúci pestovatelia ovocia – jabloní a hrušiek. Zaujíma nás, ako sa má správne robiť prebierka plodov v tomto období a prečo je taká dôležitá. Veď predsa stromy zarodia aj bez nej, či nie? A čo ešte teraz potrebujú naše ovocné stromy?

Martin Čurda odpovedá Martin Čurda

Áno, stromy zarodia aj bez prebierky plodov. Rozdiel však je, akú úrodu prinesú. Každý strom má totiž svoj prirodzený potenciál úrody, alebo – inak povedané – má nastavené, koľko kilogramov úrody má priniesť a to bez ohľadu na počet plodov. Znie tom možno zvláštne, ale násada plodov vždy prevyšuje možnosti stromu. Je to akoby si vytváral strom istú rezervu pre prípad katastrofy. Ak všetko ide dobre, žiadna katastrofa sa nekoná – strom sám zhadzuje nadbytočný počet plodov – ide o prirodzený opad plodov. Napriek tomu – stále mu ich ostane zbytočne veľa. Prebierka plodov je teda odstránenie nadbytočného množstva plodov. Napríklad jabloň v tvare štíhleho vretena dokáže v plnej rodivosti priniesť úrodu asi 20 kg. Bez prebierky všetky jablká dozrejú a výsledkom je veľké množstvo, ale veľmi malých plodov. V prípade prebierky by bola úroda takisto 20 kg, ale v menšom počte jabĺk, ktoré by boli väčšie. O nič teda neprichádzame – v konečnej sume pozberáme rovnaký objem, či váhu, len v menšom počte väčších a chutnejších plodov, pretože po prebierke má každý ponechaný plod svoj priestor, vďaka čomu má dobrý prístup k slnečnému žiareniu.

Bez prebierky riskujeme aj choroby

Naopak – v neprebratých a prehustených súplodiach dochádza k väčšiemu šíreniu chorôb a škodcov a neskôr riskujeme aj striedavú rodivosť stromov. Pri prebierke odstraňujeme plody zakrpatené, deformované a poškodené vplyvom škodcov alebo choroby. Ak zostáva na strome stále nadbytok plodov, v odstraňovaní pokračujeme tak, že na strome necháme menšiu časť plodov. Ak máme napríklad na rodivom konáriku súplodie piatich jabĺk, ponecháme len dve. V tomto období, keď sa plody „nalievajú“, teda rastú – stromy ocenia viac vlahy a pestrej výživy. Doprajeme im viaczložkové, vo vode rozpustné hnojivo hneď po tom, ako dôjde k prirodzenému opadu prvých plodov. Okrem toho – konáre, ktoré aj po prebierke zostávajú obsypané plodmi radšej podoprieme. Váha ovocia bude s dozrievaním narastať a mohla by konáre zlomiť.

Máte dobrú radu aj vy?

Napíšte na debatu a vymeňte si skúsenosti s ďalšími zahrádkármi.

Chcem poradiť

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy