Zdravie Orgány

Súvisí stres s častým močením?

Pýtali ste sa:

V práci mám veľa stresu a do toho mi ešte zhoršuje situáciu fakt, že musím každú chvíľu ísť na toaletu. Je možné, že je to prepojené? Súvisí stres s častým močením?

MUDr. Nikoleta Lédererová odpovedá MUDr. Nikoleta Lédererová

Močenie je komplikovaný proces, ktorý je riadený miechou a mozgom na viacerých úrovniach. Mechúr vykonáva 2 funkcie – uskladňovaciu a vyprázdňovaciu. Keď práve moč uskladňuje, pomaly sa napĺňa, nič nevypúšťa, a keď je plný, dáva signál do mozgu, že je plný a potreboval by vyprázdniť. Následne, keď sa človek premiestni na toaletu, alebo iné miesto, kde môže vykonať potrebu, mozog dá signál na vyprázdnenie mechúra. Tento sa stiahne – urobí kontrakciu – a moč vypustí.

Nesprávnymi návykmi, alebo s vyšším vekom , môžu ale kontrolné systémy fungovať horšie, čo vedie k problémom s močením. Môže sa objaviť neúplné vyprázdňovanie, hyperaktivita močového mechúra, inkontinencia, opakované infekcie močových ciest. Ak močíte častejšie ako 8-krát denne a 1-krát v noci, môže sa jednať o hyperaktívny močový mechúr.

Stres môže tieto prejavy zhoršovať, alebo ich môže aj vyvolávať. Pri strese sa produkujú v tele chemické látky, na ktoré reagujú orgány v našom tele. Srdce môže búšiť, hrdlo sa zvierať, niekto musí často na veľkú potrebu a iný má potrebu často močiť. Stres takto z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje fungovanie celého tela. Ak doma v kľude nemočíte často, pravdepodobne sú vaše problémy spustené stresom. Ak si neviete poradiť, a časté močenie vás obťažuje určite vyhľadajte lekára, aby ste zistili príčinu.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy