Kúpili sme dom s krásnou veľkou terasou a chceli by sme ju zariadiť pekným, a zároveň aj kvalitným nábytkom, ktorý nám vydrží dlhé roky. Výber v obchodoch je veľký, nevieme sa zorientovať. Ktorý materiál je najlepší do exteriéru a ktorému sa treba radšej vyhnúť? Na čo si máme dávať pri zariaďovaní terasy pozor?
Tak ako pri zariaďovaní domu, aj pri výbere záhradného nábytku vychádzame zo štýlu záhrady. Je záhrada moderná minimalistická alebo skôr romantická vidiecka? Podľa toho vyberáme vzhľad i materiál nábytku. Samozrejme, prihliadame pri tom aj na praktickú stránku. Predsa len nábytok v exteriéri musí vydržať o dosť viac ako vnútorné vybavenie – praží naň slnko, padá dážď, sneh aj špina, pôsobia naň výkyvy teplôt, je v dosahu domácich zvierat. Kritériom výberu je pochopiteľne aj veľkosť priestoru, ktorý máme k dispozícii a tiež estetická stránka, teda jednoducho povedané, ktorý nábytok sa nám páči. Keď zvážime tieto základné východiská, pomerne spoľahlivo a presne nás dovedú k správnemu výberu.
Kým drevo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby nám dobre a dlho slúžilo, ratanový alebo plastový nábytok je na údržbu jednoduchší a jeho životnosť sa pri dobre opatere môže rátať na desaťročia. Ratan je materiál, ktorý je vzhľadom bližší prírode, a pritom je odolný voči výkyvom počasia. Životnosť ratanového nábytku môžeme výrazne predĺžiť používaním ochranných obalov. Údržba ratanového alebo polyratanového nábytku je jednoduchá, stačí ho raz za čas pretrieť mokrou handričkou alebo vystriekať prúdom vody. Výbornou voľbou je aj vysoko odolný plast, ktorý je vzhľadom na nerozoznanie od dreva. Tento nábytok je prakticky nezničiteľný, a to aj vtedy, keď je kombinovaný s kovovými prvkami. Tie totiž obsahujú ochranné nátery a len tak ľahko nezhrdzavejú.
Záhradný nábytok sa vyrába aj z exotických drevín, ako je teak alebo akácia. Takýto nábytok ponúkame, pretože je menej náročný na údržbu a pri dobrej starostlivosti vydrží roky. Treba ho však olejovať pred sezónou aj po nej a mimo sezóny odkladať do vnútorných priestorov, čo však platí pre každý materiál. Zrejme najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia pri zariaďovaní záhrady, je farebný a štýlový nesúlad jednotlivých prvkov. Rôzne štýly a farebné prevedenia narúšajú harmóniu, ktorú by mal záhradný nábytok navodzovať. Asi nikto sa nebude cítiť dobre pri starom stole so šiestimi rôznymi stoličkami, ktoré sa v záhrade ocitli len preto, že sme ich už vyradili. Pozor si treba dávať aj na príliš veľa doplnkov a dekorácií, aby záhrada nepôsobila preplnene a gýčovo.
Napíšte na debatu a vymeňte si skúsenosti s ďalšími zahrádkármi.
Chcem poradiť