Životný štýl Vlasy a pleť

Zimná starostlivosť o citlivú pokožku

Pýtali ste sa:

Mám citlivú atopickú pokožku. V chladnom období roka, najmä pri nosení viacerých vrstiev odevov, mám problémy so svrbením. Mala by zimná starostlivosť o kožu vyzerať inak ako počas zvyšku roka. A ak áno, ako?

La Roche-Posay odpovedá La Roche-Posay MUDr. Katarína Turčinová Lacková, Detská dermatovenerologická klinika LF UK a NÚDCH

Svrbenie je jedným z najnepríjem­nejších príznakov atopického ekzému. V zimnom období by sme mali dbať na pravidelnú každodennú starostlivosť o pokožku, aby sme sa vyhli možným vplanutiam ekzému. Krátka sprcha vo vlažnej vode nás zbaví potu, prachu a ďalších dráždivých látok, ktoré sa počas dňa na pokožke usadili.

Na sprchovanie sú v zimnom období ideálnym riešením syndety, ktoré pokožku neodmastia. Následne krátko po sprche by mala nasledovať hydratácia krémom s obsahom látok, ktoré sú schopné udržiavať vodu v pokožke, a tým pomáhajú zvýšiť hydratáciu a posilniť prirodzenú bariérovú funkciu (napr. kyselina mliečna, urea, glycerín).

Svrbenie pokožky môže vyvolať i prehriatie a zapotenie sa, preto dbáme na vhodné oblečenie. Atopici dobre toletujú svetlé, bavlnené oblečenie, treba sa vyhnúť syntetickým materiálom a vlne.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy