Zdravie Iné

Prečo antigénový test môže byť negatívny a PCR pozitívny?

Pýtali ste sa:

Aký je rozdiel medzi antigénovým a PCR testovaním? Prečo antigénový test môže vyjsť negatívny a PCR je v tom istom čase pozitívny?

MUDr. Emília Miková odpovedá MUDr. Emília Miková

Antigénový test pracuje s vírusom, tak ako sme ho získali počas steru zo sliznice horných dýchacích ciest. Takže na tampóne je vírus, ktorý sa zotrel zo sliznice nosohltana. Tento tampón namočíme do média (vo forme tekutiny), ktorá bola dodaná ako súčasť antigénového testu. Pár kvapiek tohto média kvapneme do priloženej kazetky, v ktorej sa nachádza testovacia membrána. Je to test, ktorý vyhodnocovaním pripomína známy tehotenský test. Membrána má dve línie. Kontrolná línia (prvá čiarka) sa musí vyfarbiť, ak bol test použitý správne. Ak sa vyfarbí aj druhá línia (druhá čiarka), znamená to, že test je pozitívny, takže odhalil prítomnosť nového koronavírusu. Pri antigénovom teste nič nemnožíme, pracujeme len s tým množstvom vírusu (ak v nosohltane a následne na odberovom tampóne nejaký je), ktorý sme získali pri výtere.

Naproti tomu PCR test funguje tak, že namnožuje genetickú informáciu vírusu. Po výtere máme na tampóne vírus, ktorý musíme dostať do laboratória. Tu sa vírus v podobe viacerých krokov očistí, získa sa z neho nukleová kyselina (RNA) a komplikovaným PCR procesom sa táto genetická informácia namnoží. Pri tomto teste sa teda zisťuje genetický materiál vírusu, nepracuje sa s celým vírusom! Na začiatku reťazovej reakcie máme iba desiatky kópií nukleovej kyseliny vírusu a na konci tohto procesu milióny. Preto je PCR test citlivejší, zachytí a dokáže prítomnosť častí vírusu s omnoho vyššou pravdepodobnosťou. Aj to je dôvod, prečo sa stáva, že ak si človek urobí paralelne antigénový a PCR test, antigénový môže vyjsť negatívny, ale PCR test vyjde pozitívne (odhalí prítomnosť častí vírusu).

Čítajte viac

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy