Peniaze Sporenie a investície

Pokračovať v III. pilieri, ak mi firma prestala prispievať?

Pýtali ste sa:

Mám založený III. dôchodkový pilier, ale môj zamestnávateľ v čase koronakrízy naň prestal prispievať s tým, že príspevky obnoví, keď sa situácia zlepší. Čo by ste mi poradili, mám pokračovať?

Marián Búlik odpovedá Marián Búlik

Rozhodne neodporúčam odísť z 3. piliera preto, že vám do neho zamestnávateľ dočasne neprispieva. V prvom rade sa vaše úspory, investované do fondov, neustále zhodnocujú. Za posledných 12 mesiacov zaznamenali fondy 3. piliera veľmi slušné výnosy, a to predovšetkým indexové a rastové fondy. Tie najlepšie dosiahli vyše 7 %. Keďže akciové trhy dlhodobo rastú, vaše úspory sa budú ďalej zhodnocovať.

Práve investície na finančných trhoch sú najlepšou možnosťou, ako dlhodobo nielen zabránite strate hodnoty vlastných úspor, ale aj získate niečo navyše. Navyše, slovenská ekonomika by sa v roku 2021 mala rýchlo zotavovať a je vysoká šanca, že váš zamestnávateľ obnoví príspevky do 3. piliera. Bola by chyba o tieto príspevky prísť, keďže prinášajú zaujímavé zhodnotenie vašich úspor.

Ak napríklad váš zamestnávateľ prispieva dvojnásobkom vášho vkladu, tak každý mesiac sa vaše úspory okamžite zhodnocujú o 200 percent. To je zhodnotenie, ktorý nikde inde nedosiahnete.

Nenašli ste odpoveď na Váš problém?

Požiadať o radu Chcem radu

Najnovšie témy